Ponad 5 tysięcy kilometrów od nas działa Polonijny zespół dziecięcy SYBERYJSKI KRAKOWIACZEK. Adres: Abakan, Rosja-Syberia. Sergiusza Leończyka poznałam na XVIII ŚFMP www.mfwzp.pl

Dziś wracam do naszych rozmów przy obiedzie i w trakcie wspólnej podróży. Mamy nadzieję na ich przyjazd na Mazury w nadchodzącym 2011 roku.  Mazury kraina wspomnień. To potomkowie mieszkańców tych ziem. Polacy o których ktoś by powiedział - na obczyźnie, ale myślę mają swój nowy świat. A jednak to Polacy czujący z nami więź. Mieszkają, żyją tam gdzie rzucił ich los. Mają w pamięci polskie tradycje, o które dbają może nawet bardziej niż my?

Oto historia pewnego syberyjskiego krakowiaczka:

Narodziny zespołu  "Syberyjski Krakowiak” miało miejsce  w syberyjskim mieście Abakanie, które zbiegły się z Dniami Kultury Polskiej w listopadzie 1997 r. Podczas tych Dni zadebiutował nowy dziecięcy zespół przy Szkole polonijnej w Centrum Dziecięcej Twórczości w Abakanie. Pierwszą kierowniczką zespołu była Julia Skidan. W 1999 r. dziecięcy  "Syberyjski Krakowiak” wyjeżdża do Rzeszowa na szkolenia prowadzone przez Stowarzyszenie  "Wspólnota Polska”. 2000 rok – czas, kiedy zespół przyjął tę formę, którą utrzymuje do dziś, a właśnie grupa dziecięca –  "Syberyjski Krakowiaczek” i grupa dorosła –  "Syberyjski Krakowiak”. 2001-2002 r. – okres formowania własnego programu z tańców polskich. Wyjazdy zespołu na koncerty do miast i wiosek w Chakasji i Kraju Krasnojarskim, udział w dorocznych Dniach Kultury Polskiej. W 2002-2007 r. zespołem kieruje Natalia Buszujewa. Od roku 2008 zespół prowadzą młode choreografki – Jekatierina Fiodorowa – kierownik zespołu i Olga Olenkowska.  "Syberyjski Krakowiak” – to nie tylko polskie tańce, ale i pieśni, kierownikiem muzycznym zespołu jest Dyrektorka Szkoły polonijnej w Abakanie Helena Władimirowa. Obecnie zespół liczący ponad 45 dzieci w wieku od 6 do 15 lat ma siedzibę w Centrum dziecięcej Twórczości miasta Abakan, gdzie odbywają się próby kilka razy w tygodniu.

W lipcu 2009 roku zespół wziął udział w VII Polonijnym Festiwalu Zespołów Dziecięcych w Iwoniczu Zdroju.

Marszałek Senatu Bohdan Borusewicz w swoim przemówieniu podczas otwarcia Festiwalu 22 lipca powiedział:  Są tu dzieci z Abakanu, miejsca do którego koleją transsyberyjską jedzie się bardzo długo z Moskwy, a  "Syberyjski Krakowiaczek” jechał do nas aż 4 dni”.

Zespół niejednokrotnie brał udział w miejskich i republikańskich przeglądach zespołów choreograficznych, jest obecnie jedynym zespołem dziecięcym przedstawiającym folklor mniejszości polskiej na południu Syberii. W repertuarze " Syberyjskiego Krakowiaczka” pieśni i tańce regionów Polski: Mazurskiego, Lubelskiego, Śląskiego i Krakowskiego. Oprócz tego w repertuarze zespołu tańce: polonez, suity taneczno-muzyczne oraz ludowe pieśni i tańce Chakasów, Rosjan –Sybiraków.

Telefony kontaktowe: (007-390-2) 22-85-72 Helena Władimirowa (007) 913-443-21-55. w Polsce  0-502-838-094 Sergiusz Leończyk; e-mail: sergiuszleonczyk@wp.pl; pryscyla-12@yandex.ru

Sergiusz Leończyk, Zofia Wojciechowska

fot.Album Sberyjski Krakowiak

 

wywiad z Sergiuszem Leończykiem na http://www.radiownet.pl/radio/wpis/9882/